Депутати продовжують «протягувати» скандальний проект закону 2445 “Про професійне самоврядування медичних професій в Україні”. Згідно з даними офіційного сайту Комітету з питань освіти, науки та інновацій, розгляд цього законопроекту вчергове відбудеться сьогодні – 10.03.2020 − на засіданні Комітету о 14:00.
Нагадаємо, що даний законопроект передбачає створення «органу самоврядування» із безпрецедентним рівнем повноважень та контролю над медичною спільнотою, коли кожний фахівець буде змушений обов’язково стати членом цієї організації і сплачувати не малі членські внески, а також сприяє створенню безпрецедентних можливостей для корупційних схем. Про це неодноразово йшлося в аналітичних оглядах на сайті Української Медичної Спілки (детальніше читайте тут https://ums.org.ua/samovryaduvannya-medychnyh-profesij-chy-kriposne-pravo-v-zakoni.html і тут https://ums.org.ua/novyj-zakonoproekt-pro-likarske-samovryaduvannya-ne-takyj-vzhe-j-novyj.html).
Передбачається, що так званий «орган самоврядування» буде наділений частиною повноважень МОЗ України і деяких функцій КМ. У проекті закону не прописано багато надважливих процедур. Вказано, що згодом ці процедури будуть ухвалені статутом. Проте не прописано хто і яким чином буде приймати установчі документи. Це є головною небезпекою і «бомбою» сповільненої дії. При цьому чорним по білому прописано, що т. з. «орган самоврядування» має функціонувати поза впливом держави. Отже, про систему стримувань і противаг в діяльності такої «організації» не йдеться, бо усі функції зосереджено в одних «руках». Як це називається відомо – узурпація впливу, в даному випадку в системі охорони здоров’я!
Окрім того, згідно з висновками Головного науково-експертного управління Верховної Ради (ГНЕУ), законопроект суперечить Конституції України та низці Законів України (ЗУ), в т. ч. й ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров’я», зокрема й через це законопроект було відправлено на доопрацювання.
Позиція Української Медичної Спілки (УМС) чітка й однозначна:
Втім, усвідомлюючи, що зацікавлені сторони лобіювання закону зупинити вкрай складно, УМС запропонувала свої зміни до його проекту, аби мінімізувати корупційні ризики створюваного т. з. «органу» самоврядування. Сімнадцять пропозицій від УМС було проголошено і обговорено 14 лютого 2020 року у Комітеті ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування під час фінального засідання робочої групи, в роботі якої взяли участь представники УМС. Координатор засідання завірив усіх присутніх, що перед винесенням документу на обговорення депутатами в Комітетах, законопроект з усіма внесеними пропозиціями буде надіслано членам робочої групи для остаточного ознайомлення. Проте, обіцяти − не значить одружитися… та й хіба когось в Україні здивуєш недотриманням депутатського слова?
Тож, вкотре наголошуємо, що УМС твердо відстоює ряд позицій, серед яких зокрема:
Необхідне широке прозоре публічне обговорення Законопроекту! Створення видимості залучення громадянського суспільства – недопустиме! Такі важливі документи, положення яких впливають на долю кожного медика, не повинні прийматися поспіхом!
Головне запитання − НАВІЩО подібне самоврядування ПОТРІБНЕ окремому українському лікарю – залишається без відповіді!
У пояснювальній записці до законопроекту депутати посилаються на європейський досвід, мовляв, ми зробимо так, як в Європі. Але ж положення законопроекту й приблизно не відповідають європейським реаліям, переконайтеся самі, ознайомившись із процедурами ліцензування та реєстрації лікарів в ЄС за посиланням https://z-l.com.ua/ua/newsid/2259