Укр. Рос.
 

Зарплата сімейного лікаря може сягнути 120-150 тис. Грн. на рік

1477924874-9810-suprun

– Кілька днів тому ви попередили, що плани запустити з липня медичну реформу під загрозою зриву, оскільки до цих пір не прийнято профільний закон. У чому проблема, чи є консенсус у владі?

– Будемо зустрічатися з усіма фракціями, комітетами, пояснювати суть змін. Прийняти закон необхідно до кінця травня, щоб ми могли внести зміни до бюджету на 2017 рік і з 1 липня починати фінансувати первинну ланку через державну страховку.

– Ви говорите, що ведете переговори з депутатами і фракціями. Впевнені, що голосів за закон вистачить? Хто готовий їх дати?

– Це такі речі, які треба пояснювати, спілкуватися … Реформа відбувається, коли в неї залучені всі, а не тільки одне міністерство: Міністерство охорони здоров’я, Кабінет міністрів, Верховна Рада, Президент. Дуже важлива підтримка лікарів, медичних асоціацій, пацієнтів, територіальних громад, міст. Вже не стоїть питання, чи буде реформа. Вона буде. Питання – коли і як. Ми всі розуміємо, що наша нібито безкоштовна система охорони здоров’я не працює … Потрібна така система, при якій ми зможемо лікуватися й отримувати якісні послуги там, де хочемо, а держава дає гарантію оплати цих послуг. 2017 р. на охорону здоров’я виділено 77 млрд грн. Ми беремо їх і розмазуємо по всій країні. Кожен начебто має право на частину коштів: приблизно 4500 грн на рік.

– На людину або на сім’ю?

– На сім’ю. Але більшість із нас не бачить, куди йдуть ці 4500 грн. Тому що самі платять за все. Замість цього ми пропонуємо державне страхування, де фінанси йдуть за пацієнтом … Якщо я переселенець і зареєстрована в Донецьку, а тепер проживаю у Львові, то держава платить за мене у Львові. Неважливо, де я зареєстрована … Ця система працює в багатьох країнах світу: у Великобританії, Іспанії, Канаді. Ми не менш гідні.

– Ви вибрали для України британську модель страхування. Чому? Ви вірите, що вона у нас зможе працювати?

– Це порада ВООЗ: найкраща система для країни, що розвивається – державне страхування. Великобританія прийшла до неї ще 1948 р. і все ще використовує. Другий момент: ми звикли платити податки, які йдуть до бюджету, а звідти через субвенцію виділяються на охорону здоров’я. Простіше взяти ту ж субвенцію і передати її на державне страхування, а потім безпосередньо фінансувати конкретні медичні послуги.

– Деякі експерти називають ваші ініціативи щодо реформування системи охорони здоров’я шоковою терапією. Чи згодні ви з цим твердженням?

– Думаю ні. Шокова терапія – це одномоментна реформа. Наш план розписаний на три роки. 2017 рік – первинна ланка, міняємо зв’язку “пацієнт-лікар”. Пацієнти зможуть вибрати свого лікаря не за місцем реєстрації, а за власним бажанням. І підпишуть декларацію: це мій лікар, а це мій пацієнт. Лікар буде отримувати певні кошти від держави за кожного пацієнта. А пацієнт буде розуміти, які послуги отримає на цьому рівні.

2018-го буде змінюватися вторинна ланка: лікарі-фахівці та лікарні. Почнемо фінансувати послугу. Пацієнт приходить до свого сімейного лікаря з проблемою, лікар вирішує відправити його до фахівця, фахівець надає послуги й отримує кошти безпосередньо від страховки. Якщо пацієнт потрапляє до лікарні, то гроші підуть на лікарню. А 2019 р. все закінчиться на високоспеціалізованій допомозі. Так що якщо це шокова терапія, то дуже повільна, тому що розтягнута три роки …

…- Як це відіб’ється на зарплатах?

– Це одна з найважливіших речей … Якщо сімейний лікар набере дві тисячі пацієнтів, то зможе заробляти 120-150 тисяч на рік.

– Ви вважаєте, це реально? 150 тис на рік?

– Так, і це на рівні сімейного лікаря. На рівні інших лікарів це буде залежати від місця роботи, від того, своя у них практика або поліклініка, або лікарня. Але ще дуже важлива автономізація медичних закладів. Зараз поліклініки, лікарні, амбулаторії – це комунальні установи. Вони працюють по тарифній сітці. Надалі вони повинні переходити в категорію неприбуткового підприємства, щоб адмініструватися інакше і звільнитися від цієї тарифної сітки … Адміністрація зараз не може платити своїм медспівробітниками більше, тому що у неї зв’язані руки. Вони залежні.

– У сімейних лікарів буде якась квота на пацієнтів? Мінімальна і максимальна кількість? І скільки на кожного пацієнта буде виділятися грошей в рік?

– Кількість пацієнтів буде від 1500 до 2500. У середньому, думаю, 2000. У педіатрії менше, вони самі просили знизити планку до 800-1000, оскільки з дітьми складніше, вони частіше хворіють. Тариф на кожного пацієнта ще не визначений. Але це буде не менше, ніж 250 грн на кожного пацієнта на рік. Для дітей і літніх людей – трохи більше.

– Де можна ознайомитися зі списком безкоштовних послуг?

– Він розроблений, на нашому сайті йде громадське обговорення, в тому числі з сімейними лікарями і пацієнтськими організаціями.

– Чи зможе пацієнт, наприклад, безкоштовно здати аналізи?

– Деякі аналізи він теж включає. У нас поширені специфічні хвороби, раннє виявлення яких потрібно для більш ефективного лікування. Це серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, – так, будемо робити аналізи. Також безкоштовно надаватиметься екстрена медична допомога. І третє – паліативна допомога: в останні дні життя чи для кращої якості життя невиліковно хворих. Тобто паліативна, екстрена допомога і первинна ланка будуть безкоштовні.

На другому і третьому рівні буде спільна оплата: частина від пацієнтів, частина від держави. За всіма послугами визначимо єдиний прозорий тариф. Наприклад, апендицит, потрібна операція. Скажімо, держава дає на це 10 тис грн. А тариф в лікарні – 12 тис. І або сам пацієнт доплачує 2 тис грн, або держава – тим, хто не може (пенсіонери, бійці АТО), або приватна страховка, або страховка роботодавця.

– А в приватну клініку на операцію піти можна?

– Можна, можливо. Але приватні клініки не прив’язані до державних тарифів і визначають їх самостійно. Тобто в приватній лікарні за апендицит вам можуть виставити рахунок на 20 тис грн, і 10 тис з них вам доведеться доплатити самостійно.

– Однією із загроз реформу можуть стати головні лікарі, які в деяких випадках навіть у районних лікарнях на хабарах і відкатах заробляють 30-50 тис. на місяць. Їм ваша реформа не потрібна. Як міняти підхід?

– Не буває однозначною правди. Є дуже багато головних лікарів, які вже почали міняти свою систему, щоб отримати більше автономії. Вони бачать, що чинний спосіб адміністрування не дуже ефективний …

У більшості країн Європи, в США, Канаді, Австралії головний лікар – не адміністратор, а медичний директор. Він керує тільки медициною. А адміністратор – це окрема людина, менеджер, який займається фінансами. Ми зараз міняємо накази і класифікатори, щоб головний лікар став медичним директором. Думаю, коли ми розділимо фінансову та медичну частини, то не буде стільки проблем з головними лікарями, як зараз.

– Ви б ризикнули довірити своє здоров’я українським лікарям з держклініки?

– Так. Я знаю дуже багато хороших лікарів. Коли мій чоловік захворів, ми пішли до лікаря тут.

– У приватну клініку або державну лікарню?

– У державну. І у нас насправді є все, щоб побудувати нормальну систему. Але ми повинні викинути корупцію і ефективно використовувати кошти. Вибачте, на співбесіді з кандидатом на посаду головного лікаря “Охматдиту” ми запитували: який перший крок ви б зробили в лікарні? І вона нам: купила б МРТ … Мені б хотілося почути: я б відкрила двері для батьків, я б змінила філософію і навчила лікарів спілкуватися, я б викинула всіх адміністраторів і привела нових. Я б хотіла почути, які будуть зміни …

Повну версію інтерв’ю читайте на http://news.liga.net/interview/politics/14722325-ulyana_suprun_v_kampanii_protiv_vaktsinatsii_zameshany_politiki.htm

Валерія Кондратова, ІА “ЛІГАБізнесІнформ”

Теги: , , , ,

Українська медична спілка © 2016