Укр. Рос.
 

Фінансування медичних закладів в районних та обласних центрах (ВІДЕО)

upload_thumbnail

У спрощеному вигляді реформування медичної сфери зводиться до того, що держава здійснюватиме фінансування лише надання медичної послуги.

«При цьому утримання місцевого закладу – ремонт, обігрів, обладнання тощо – має фінансуватися за рахунок місцевих бюджетів. Фінансування перенесено на місцеві бюджети. Саме на цьому зроблено акцент! Тож, це потрібно враховувати місцевим органам влади які, вже почали отримувати відповідну частку із державного бюджету для подальшого розподілу на місці», – про це наголосив Прем’єр Міністр України Володимир Гройсман під час засідання Кабінету Міністрів 1 лютого 2018 року.

Зокрема, він сказав: «Завдання розподілу коштів має здійснюватися на місцях. Адже обласні і міські лікарні знаходяться в юрисдикції обласних і місцевих рад. Створіть нормальні умови для людей в лікарнях! Туалет, душ, нормальні палати і нормальна білизна – це завдання місцевих бюджетів на рахунках яких станом на кінець минулого року було перераховано більше 500 млрд. грн. Ми (Уряд), здійснюємо фінансування безкоштовних ліків, допоможемо добудувати об’єкти, що роками не добудовувалися, але важливо створити нормальні умови перебування людей у лікарнях”.

Центральний бюджет продовжить фінансувати окремі установи державного значення, як, наприклад, перинатальні центри, окремі регіональні кардіологічні центри тощо. Але питання утримання місцевого медичного закладу нині є справою місцевих громад. Тому на місцях необхідно через своїх депутатів визначитися, на які потреби спрямувати ті кошти, що залишились на місцях (тобто не спрямовані у Київ, як раніше), або були виділені із центрального бюджету.

В такій ситуації надзвичайно важливо, щоб керівники місцевих медичних закладів своєчасно подбали про те, щоб достатня частина бюджетних коштів для подальшого розподілу на місцевому рівні були реально направлена на підтримку роботи медичного закладу, інакше заклад може опинитися в надзвичайно складному становищі. Відсутність своєчасно виділених з місцевого бюджету коштів означатиме проблеми функціонування, аж до проблем із оплатою за опалення чи закупкою навіть базових витратних матеріалів.  Питання співпраці керівника медичного закладу з керівництвом органів місцевої влади є доволі делікатним за своєю природою. В багатьох випадках (не у всіх), місцеві керівники усвідомлюють необхідність підтримки місцевої лікарні або поліклініки, але бюджет має одвічну властивість, яка полягає у тому, що коштів завжди менше, ніж потреб. Місцевому органу влади необхідно розглядати й інші потреби, які також потрібно профінансувати на рівні області району чи міста. Це й освітні заклади, й дороги, й інфраструктура, й культура тощо. Для того, щоб лікарні дісталися хоч якісь кошти, керівник медичного закладу має «конкурувати» за кошти і при цьому бути достатню «наполегливим». Інакше кошти «випросять» будівельники місцевих доріг чи іншої місцевої інфраструктури, адже останні традиційно вміли знаходити «потрібні аргументи» для місцевих керівників виділяти кошти саме для них.

Звертаючись до органів місцевого самоврядування, треба очевидно прагнути бути конструктивним і не займати безкомпромісну вимогу виділити всі кошти на медичний заклад, бо є й інші потреби. Та й неготовність входити в конструктивний діалог з боку керівника мед. закладу призведе до погіршення особистих відносин. Останнє, вочевидь, матиме своїм наслідком, навпаки – зменшення фінансування з боку місцевої влади! Мова йде про необхідність віднайти баланс, але у випадках, коли стає очевидно, що потреби медицини взагалі ігноруються на фоні щедрого фінансування будівництв, без яких громада може й обійтися, то керівник лікарні просто зобов’язаний шукати шляхи тиску. Інакше його установа просто припинить існування, а колектив буде втрачено. Відсутність роботи спонукатиме лікарів і особливо кваліфікованих фахівців просто переїхати в сусідній район. І якщо місцеві господарники виявляться більш далекоглядними, то назад вони їх вже не відпустять. Тобто, колектив, а отже і медичний заклад буде втрачено для місцевої громади назавжди!

Теги: , ,


Українська медична спілка © 2016